fryderyk2007.pl

Przy granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Przy granicy z Białorusią stan wyjątkowy

06.09.2021, 15:05

Od raptem paru dni w pasie obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym dotknięto aż 183 obszarów, czyli pewną część terytoriów województwa lubelskiego oraz podlaskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na deklaracje rządu. Gabinet premiera Mateusza Morawieckiego uzasadnił nałożenie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią i poczynaniami dyktaturami Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. Zdaniem polskiego rządu migranci są przywożeni na granice przez służby białoruskiego reżimu. Wśród nich jest grupa, która już od kilku tygodni koczuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Oprócz tego rząd sygnalizował też zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską będzie ćwiczyć około dwieście tysięcy żołnierzy białoruskich i rosyjskich. W myśl konstytucji, stan wyjątkowy można nanieść, gdy w przypadkach szczególnych zagrożeń konstytucyjne środki są niewystarczające. Jednakże orzeczenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, dlatego też już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy sceny politycznej opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator służb specjalnych Kamiński Mariusz, który informował o elementach zagrożenia suwerenności naszego kraju a także integralności granic naszego kraju. Oświadczył też, iż dyrygowane na dzień dzisiejszy przez dyktaturę prezydenta Łukaszenki, organizuje wielką operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Dodatkowo podkreślił, że białoruski reżim uruchomił całkiem niedawno połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł Koalicji Obywatelskiej podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Dostrzegł, że w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że obecne zagrożenie nie może być wycofane z wykorzystaniem już istniejących środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu wyjątkowego stanu tuż przy granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij