fryderyk2007.pl

Czym jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Czym jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

18.11.2020, 08:29

Od prawie 25 lat, 16 listopada oficjalnie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uzgodniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem akceptacji coraz częściej boryka się sporo osób i właśnie ta data ma to uzmysławiać. Nawoływanie do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów tego rodzaju jest zachętą do tego, by znaleźli wyjście z tego sporego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy przede wszystkim na tym, by zmniejszyć brak akceptacji przez edukowanie, czy też tworzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie tolerancji oraz nakłonienie do braku poniżania osób dyskryminowanych.

Cała ta aktywność została wywołana poprzez coraz częściej pojawiające się zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, zmagają się właśnie te mniejszości, co stwierdzono na przestrzeni wielu lat. Objawy braku aceptacji potrafią być obłędnie niebezpieczne dla osób dręczonych, dlatego też świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma komunikować o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do agresji, a także pomóc w wyszukaniu głębszych motywów ukazania się nietolerancji. Aby dociec, czym właściwie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych, przydatne są tego rodzaju działania, które naprawdę okazują się pomocne w tym zakresie. Dodatkowo ma kształcić, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, a także dostrzegania różnych kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jak obchodzono go w Polsce?

Jednogłośny manifest wygłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się fizycznej i werbalnej agresji pojawiającej się z powodu rasizmu oraz homofobii, ale i także przekazują wielkie poparcie dla tych osób. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice poparli swoim podpisem ten apel. Prezydent Warszawy, pan Trzaskowski ogłosił, że wspólnota tego dnia będzie obwieszczana przez zawieszanie tęczowych flag, a także oświetlania wielu budynków. W barwach tęczy został oświetlony wyjątkowo Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij