fryderyk2007.pl

Za niedługo wybory prezydenta w Stanach Zjednoczonych

Za niedługo wybory prezydenta w Stanach Zjednoczonych

15.09.2020, 08:00

W bieżącym roku USA wybierze przyszłego przedstawiciela państwa. W tym momencie tę funkcję obejmuje Donald Trump i rzecz jasna zabiega on o następną kadencję. Mimo to inni kandydaci nie próżnują i 50 dni przed głosowaniem mamy szansę zapoznania się z badaniami. Jak dokładnie wygląda sytuacja na chwilę obecną? Szanse którego kandydata okażą się najlepiej rokujące? W porównaniu z ostatnimi wyborami, największy oponent Trumpa posiada zdecydowanie wyższą przewagę.

Joe Biden, kandydat frakcji demokratycznej, posiada ponad 7 procent wyższości nad teraźniejszym prezydentem USA. Jednakże wyborczy komitet Trumpa nie rozpacza i nie uważa, by bieżące sondaże przedstawiały realny wynik wyborów. Podczas ostatniego głosowania sytuacja prezentowała się trochę podobnie - Clinton w ostatnim głosowaniu także przodowała, aczkolwiek jej wyższość nie wydawała się aż tak spektakularna. Było to wyłącznie 2,3 procenta. Pomimo iż była sekretarz stanu miała wyższość i dostała większą ilość głosów, biorąc pod uwagę całe Stany, przegrała starcie z aktualnym prezydentem.

Ciekawe okazuje się to, iż w Stanach Zjednoczonych nie przesądza o wygranej większa liczba indywidualnych głosów. Wiążący okazuje się wybór elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich liczba i zależy ona od mieszkańców w danym stanie. Na chwilę obecną wojuje ze sobą w znacznej mierze pięć stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda.

W każdym z wymienionych stanów sondaże różnią się między sobą. W niektórych stanach przoduje obecny prezydent, innym razem rywal Trumpa. Sytuacja więc okazuje się nie być przewidywalna. Dużo oczywiście zależeć będzie od ogólnych ideologii w konkretnym miejscu - zdarzyć się może, że mieszkańcy reprezentują republikańskie podejście, a gdzieniegdzie okazują się to demokratyczne podejście. Mimo wszystko chociażby w częściach kraju ogólnie republikańskich w ostatnim czasie miejsce miały spore modyfikacje. Wszystko jest zasługą młodych ludzi, którzy przedstawiają dosyć liberalne podejście, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na domy w atrakcyjnych cenach. Tego typu głosy mogą mieć ogromny wpływ na powołanie następnego prezydenta.

A jak wyglądać będzie oddanie głosu w czasie koronawirusa? Przez epidemię głosowanie zostanie wydłużone, gdyż zaczną się dokładnie we wrześniu. Duża liczba mieszkańców Ameryki ma zamiar oddawać swój głos korespondencyjnie.

Musimy zatem czekać na dalszy rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę ostatnie wybory, nic nie jest do końca jasne więc kierowanie się publicznymi opiniami może okazać się niesłuszne.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij