fryderyk2007.pl

Powrót do szkoły a pandemia Covid-19

Powrót do szkoły a pandemia Covid-19

01.09.2020, 12:44

W tym tygodniu uczniowie powinni pójść do przedszkoli oraz szkół, lecz dalej wahanie wywołuje Covid-19, z którym się staramy zwalczyć od samego początku roku. Od marca uczniowie pobierają lekcje online i z całą pewnością była to jedna z przyczyn, przez które byliśmy w stanie wstrzymać w Polsce silny rozwój choroby. Jednak czy sytuacja związana z koronawirusem w tej chwili będzie już tak stateczna, żeby pozwolić dzieciom chodzić na zajęcia i pootwierać żłobki, przedszkola oraz szkoły?

Dwie strony medalu

Nie możemy podać łatwej odpowiedzi, co jest najlepsze - puszczenie dzieci do budynków oświatowych, czy konieczność kontynuacji nauczania online. Chociażby sceptycy i naukowcy mówią, że to właśnie dzieci najszybciej roznoszą wszelkie bakterie i wirusy, a oświatowe budynki będą dobrym miejscem, gdzie choroby rozwijają się. Taka wizja jest bardzo dobrze znany każdemu z nas - na zajęcia trafi pojedyncze dziecko z przeziębieniem i za chwilę dużo więcej maluchów.

Z drugiej strony zatwierdzono wiele zasad, do których będą musiały zastosować się szkoły, by być w stanie przywitać swoich podopiecznych na nowo. Mimo wszystko czy aby na pewno podopieczni z najniższych klas będą ich przestrzegać? Czy to dobre rozwiązanie, by znaczna ilość uczniów się znajdowała w jednej salce lekcyjnej? Epidemiolodzy upierają się, że niekoniecznie.

Przez szkołę zdalne narzekają czasem uczniowie czy też opiekunowie. Głównie wpłynęło to na uczniów uczęszczających do liceum, którzy obstają, że przez jakiś czas nauki zdalnej mogą być niezbyt dobrze przygotowani do matur (choć w roku 2020 egzamin maturalny nie wyszedł jakoś najgorzej). Istotne będzie także to, iż nie każdy nastolatek miał komputer i Internet. Wśród rodzin wielodzietnych zdarza się tak, że w domu jest tylko jeden laptop. Rodzice będą mieli zatem problem w przygotowaniu swoim dzieciom warunków do nauki w tej samej chwili.

Relacje ze społeczeństwem będą również ważne. Placówki szkolne będą ważnym czynnikiem w psychologicznym rozwoju dzieci. Dzięki szkołom poznajemy życie z ludźmi w społeczeństwie a także mamy szansę zawierać bliskie relacje. Rzecz jasna przy obecnej chwili problemy społecznego życia są mało istotne, a głównie liczy się dobre samopoczucie dzieci, ich rodziców i pedagogów.

To od samych dzieci oraz szkolnej kadry zależeć będzie sporo

Rozwój koronawirusa zależy głównie od tego, czy dzieci będą przestrzegały zapisów narzuconych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz czy nauczyciele są mogli to przestrzeganie zapisów wyegzekwować. Sceptycy dochodzą do wniosku, że zaproszenie uczniów do szkół spowoduje znaczny rozwój choroby, więc w związku z tym oświatowe placówki będą nieczynne lada chwila. Wypada obserwować nieustannie sprawę, bo w pierwszych tygodniach tego miesiąca wiele może się pozmieniać.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij